2008 EBOS OPEN BILLIARDS CHAMPIONSHIP

Prestatyn

26 27 April 2008

Chairman

James Leacy

RIBSA, Sport HQ,Joyce Way, Parkwest Business Park, Dublin 12 EIRE
Tel: +353 16251150

Fax: + 353 16251151.

jim@dome.ie

Vice Chairman

Veikko Hannula

Viherlaaksonranta

15 C 58 ,

02710 ESPOO

Finland

Tel: +358405460985

vhannul@attglobal.net

Secretary

Maxime Cassis

La Serraliere

38610 VENON

FRANCE

Tel : +33 611 314 641

Fax : +33 476 591 390

secretary@ebsa.tv 

Treasurer

Bernard McGuinness

Killylastin,
Letterkenny,
Co. Donegal,
Republic of Ireland.
Tel : +353 86 2480794

bernard@bbbuses.com

 

 

 

Geet Sethi became the 2008 EBOS Welsh Open Champion, beating Paul Dunning in the final at the World Snooker Center in Prestatyn. In the final Geet Sethi beats Paul Dunning of England.

Score Geet Sethi 632 (75, 97, 157, 51, 77) - Paul Dunning 208
Averages: Geet Sethi 24.31, Paul Dunning 7.88

Geet also made the highest break of the event, 183, in his semi final match with Bem French, which also included further breaks of 160 and 153.

The tour now moves on to the final event of the 2007/08 season in St.Helier, Jersey, between 23rd and 25th May 2008.
 

 

 

Pre-Quarter Final Quarter Final Semi Final Final

Winner

Geet Sethi

605

Geet Sethi

407

Geet Sethi

863

Geet Sethi

632

Geet Sethi

John Hartley

265

Mathew Sutton

343

Mathew Sutton

225

Chris Taylor

213

Ron Agnew

439

Ron Agnew

200

Bem French

118

Finlay Liang

213

Bem French

337

Bem French

267

Mick White

267

Gary Norman

410

Gary Norman

211

John Auchterlonie

255

Paul Dunning

205

Michael Wright

224

John Auchterlonie

394

John Auchterlonie

305

Mick Lakey

114

Paul Dunning

416

Paul Dunning

347

Paul Dunning

331

Michael Williams

223

Rob Hall

554

Rob Hall

209

Chris Dyer

134

 

Draw & Results League Matches

Group A

S.#

Player

1

2

3

4

5

SF

SA

SD

POS

1

Phil Mumford - England

  0 0 0 0 -- -- --  

2

Michael Wright - England

W   160 202 268 630 599 31 2

3

Geet Sethi - India

W 359   552 540 1451 315 1136 1

4

Chris Dyre - England

W 95 97   149 341 946 -605 4

5

Mick Lakey - England

W 145 58 192   395 957 -562 3

Group B

S.#

Player

1

2

3

4

5

SF

SA

SD

POS

1

Rob Hall - England

  145 231 379 389 1144 581 563 2

2

Mathew Sutton - England

195   267 263 417 1142 445 697 1

3

Ron Agnew - England

174 131   227 218 750 817 -67 3

4

Steve Lock - England

96 107 139   232 574 1044 -470  

5

Michael Williams - England

116 62 180 175   533 1256 -723 4

Group C

S.#

Player

1

2

3

4

5

SF

SA

SD

POS

1

Chris Taylor - England

  214 271 259 334 1078 521 557 1

2

Gary Norman - England

173   254 164 211 802 790 12 3

3

Brian Moffatt - England

100 185   223 172 680 1003 -323  

4

Mick White - England

148 194 218   296 856 809 47 2

5

Finlay Laing - England

100 197 260 163   720 1013 -293 4

Group D

S.#

Player

1

2

3

4

5

SF

SA

SD

POS

1

John Hartley - England

  229 261 209 357 1056 630 426 1

2

Paul Dunning - England

179   188 243 317 927 636 291 3

3

John Auchterlonie - Scotland

159 204   158 264 785 667 118 2

4

Bem French - England

216 148 127   334 825 689 136 4

5

Sam Higgins

76 55 91 79   301 1272 -971  

 

Breaks Board

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

NB: This tournament is being organized by English Billiards & Snooker Association (EBSA) and has nothing to do with Cue Sports India. This site is only sharing information about the tournament with interested participants/spectators/fans of cue sports on request from English Billiards & Snooker Association (EBSA). Website will not be liable for any direct or indirect loss arising from the use of this information and the material contained in this website. However, information is as available with this website and is requested to verify the information before you act upon it by calling the concerned one.

Fixture

 

EBOS EVENT # 6 PONTINS, PRESTATYN

 

PLAYING SCHEDULE

 

SATURDAY  26th APRIL :: SESSION 1

10:30 to 11:30

 

TABLE 1          GROUP A       Phil     Mumford       v          Michael        Wright            Ref.     Mick   Lakey

TABLE 2          GROUP B       Rob     Hall                 v          Matthew        Sutton             Ref.     Mike   Billinge

TABLE 3          GROUP C       Chris   Taylor             v          Gary               Norman        Ref.     Roxton Chapman

TABLE 4          GROUP D       John   Hartley           v          Paul                Dunning        Ref.     David Smith

TABLE 5          GROUP A       Geet   Sethi               v          Chris               Dyer               Ref.     Haydn Williams

TABLE 6          GROUP B       Ron     Agnew          v          Steve              Lock               Ref.     Finlay Laing

TABLE 7          GROUP C       Brian  Moffatt           v          Mick               White              Ref.

TABLE 8          GROUP D       John   Auchterlonie v        Bem               French           Ref.

 

SESSION 2 11:45 to 12:45

 

TABLE 1          GROUP D       John   Hartley           v          John               Auchterlonie Ref.    Steve  Lock

TABLE 2          GROUP A       Phil     Mumford       v          Geet               Sethi               Ref.     Mike   Billinge

TABLE 3          GROUP B       Rob     Hall                 v          Ron                 Agnew          Ref.     Chris   Dyer

TABLE 4          GROUP C       Chris   Taylor             v          Brian              Moffatt           Ref.     David Smith

TABLE 5          GROUP D       Paul    Dunning        v                                                          Ref.    

TABLE 6          GROUP A       Michael Wright       v          Mick               Lakey             Ref.     Mick   White

TABLE 7          GROUP B       Matthew Sutton       v          Roxton           Chapman    Ref.     Haydn Williams

TABLE 8          GROUP C       Gary   Norman        v         Finlay             Laing             Ref.     Bem   French

 

SESSION 3 13:00 to 14:00

 

TABLE 1          GROUP C       Brian  Moffatt           v          Finlay             Laing             Ref.     Haydn Williams

TABLE 2          GROUP D       John   Auchterlonie v                                                        Ref.    

TABLE 3          GROUP A       Geet   Sethi               v          Mick               Lakey             Ref.     David Smith

TABLE 4          GROUP B       Ron     Agnew          v          Roxton           Chapman    Ref.     Mike   Billinge

TABLE 5          GROUP C       Chris   Taylor             v          Mick               White              Ref.     Gary   Norman

TABLE 6          GROUP D       John   Hartley           v          Bem               French           Ref.     Paul    Dunning

TABLE 7          GROUP A       Phil     Mumford       v          Chris               Dyer               Ref.     Michael Wright

TABLE 8          GROUP B       Rob     Hall                 v          Steve              Lock               Ref.     Matthew Sutton

 

SESSION 4 14:15 to 15:15

 

TABLE 1          GROUP B       Matthew Sutton       v          Steve              Lock               Ref.     David Smith

TABLE 2          GROUP C       Gary   Norman        v          Mick               White              Ref.     Haydn Williams

TABLE 3          GROUP D       Paul    Dunning        v          Bem               French           Ref.     John Auchterlonie

TABLE 4          GROUP A       Michael Wright       v          Chris               Dyer               Ref.     Ron     Agnew

TABLE 5          GROUP B       Rob     Hall                 v          Roxton           Chapman    Ref.     Mike   Billinge

TABLE 6          GROUP C       Chris   Taylor             v          Finlay             Laing             Ref.     Brian  Moffatt

TABLE 7          GROUP D       John   Hartley           v                                                          Ref.    

TABLE 8          GROUP A       Phil     Mumford       v          Mick               Lakey             Ref.     Geet   Sethi

 

SESSION 5 15:30 to 16:30

 

TABLE 1          GROUP A       Chris   Dyer               v          Mick               Lakey             Ref.     Mike   Billinge

TABLE 2          GROUP B       Steve  Lock               v          Roxton           Chapman    Ref.     David Smith

TABLE 3          GROUP C       Mick   White              v          Finlay             Laing             Ref.     Rob     Hall

TABLE 4          GROUP D       Bem   French           v                                                          Ref.    

TABLE 5          GROUP A       Michael Wright       v          Geet               Sethi               Ref.     Haydn Williams

TABLE 6          GROUP B       Matthew Sutton       v          Ron                 Agnew          Ref.     Phil     Mumford

TABLE 7          GROUP C       Gary   Norman        v          Brian              Moffatt           Ref.     Chris   Taylor

TABLE 8          GROUP D       Paul    Dunning        v          John               Auchterlonie Ref.    John   Hartley

 

16:45 OPEN DRAW FOR LAST 16

 

LAST 16          17:00 to 18:30
TABLE 1                                                                      v                                                          Ref.
TABLE 2                                                                      v                                                          Ref.    

TABLE 3                                                                      v                                                          Ref.

TABLE 4                                                                      v                                                          Ref.

TABLE 5                                                                      v                                                          Ref.

TABLE 6                                                                      v                                                          Ref.

TABLE 7                                                                      v                                                          Ref.

TABLE 8                                                                      v                                                          Ref.

 

EBOS EVENT # 6 PONTINS, PRESTATYN

 

PLAYING SCHEDULE SUNDAY  27th APRIL

 

QUARTER - FINALS   10:30 to 12:00

TABLE 1                                                                      v                                                          Ref.
TABLE 2                                                                      v                                                          Ref.    

TABLE 3                                                                      v                                                          Ref.

TABLE 4                                                                      v                                                          Ref.

 

SEMI - FINALS           12:30 to 14:00

TABLE 1                                                                      v                                                          Ref.
TABLE 2                                                                      v                                                          Ref.    

 

FINAL             14:30 to 16:00

TABLE 1                                                                      v                                                          Ref.