IBSF World Snooker Championship 2009
High Breaks
MEN :: 75+
Yu Delu - 142, 125, 103, 85, 84,
81
Yasin Merchant - 134, 89, 87, 82
Tian Pengfei - 127, 123, 118, 115, 106,
101, 90, 76
Thor Chuan Leong - 126, 77, 76
Alfie Burden - 118, 114, 112, 109,
103, 84,
83, 82, 81, 79, 78, 78
Yuttapop Pakpoj - 118, 81, 76
Rupesh Shah - 115
Patrick Einsle - 114
Alex Borg - 112
Gavin Pantall - 111, 85
Mohd. Al Joaker - 111
Pankaj Advani - 110, 106, 100
Mohd. Shehab - 109, 101, 76
Steve Mufsud - 109
Igor Figueiredo - 106, 98, 77, 76
Kamal Chawla - 106, 94, 78
Ang Boon Chin - 103, 100
Anthony McGill - 103, 95, 85, 75
Hesham Abdel Salam - 102
Chan ka Kin - 101
Mohd. Awad - 98
David Craggs - 95, 81, 81
Muhammed Sajjad - 94, 86
Philip Williams - 91
Aditya Mehta - 90
Habib Subah Habib - 85
Duncan Bezzina - 83, 81
Supoj Saenla - 81
|
MASTERS :: 50+
Simon Zammit - 105, 70, 69, 61, 59,
50
Dene O'Kane - 104, 92, 67, 59,
55, 51
Chuchart T. - 104, 79, 78, 59
Darren Morgan - 103, 87, 81, 71,
60, 59, 58, 58, 54, 53, 53, 52, 50
Jyri Vertanen - 102
Ng Yam Shui - 97
Noppadon Noppachorn - 93, 83, 75, 73, 56
Glen Wilkinson - 89, 86, 62, 57
Ahmed Altarkait - 76, 62
Geet Sethi - 69, 55
Mark Rowing - 65, 60, 58, 54, 51
Ron Jones - 58
Hitesh Naran - 58
Brandan Thomas - 57, 53
BVS Murthy - 53
Devendra Joshi - 53, 51
Costas Konnaris - 51
|
LADIES :: 50+
Ng On Yee - 77, 57
Bi Zhuqing - 65, 52
|
Frame Scores
Men
Group A
Pankaj
Advani (India)
beats Daniel Thorp (Australia) :: 4-0 (58-39, 109(71)-06, 71-21, 68-05)
Sandeep Gulati (India)
beats Moosa Saleem (Mauritius) :: 4-1 (76-16, 67-16, 68-43, 52-54, 63-24)
Phillip Williams (Canada)
beats Ali Obaidly (Qatar) :: 4-1 (83-15, 45-55, 72-62, 79-21, 71-36)
Pankaj Advani (India) beats Moosa Saleem (Mauritius) 4-0 (84-00, 85(54)-22,
75(58)-21, 78(62)-39)
Daniel Thorp (Australia) beats Moosa Saleem (Mauritius) :: 4-1 (48-31, 77-49,
35-63, 46-12, 59-57)
Sandeep Gulati (India) beats Mohanna Al Obaidly (Qatar) :: 4-0 (68-15, 111(74)-01,
99(50)-23, 62-38)
Pankaj Advani (India) beats Phillip Williams (Wales) :: 4-3 (66-48, 48-55,
106(106)-00, 91(70)-27, 33-73, 41-56, 54-16)
Group
B
Mohamed Awad (Egypt)
beats Habib Subah Habib (Bahrain) :: 4-0 (72-33, 72-54, 76-32, 69-01)
Supoj
Saenla (Thailand)
beats Shahbaz Adil Khan (India) :: 4-0 (61-43, 65-35, 81(81)-00, 80-58)
Mark
Hannah (New Zealand)
beats Pierre Jordaan (South Africa) :: 4-2 (57-41, 59-53, 43-44, 34-64, 63-24,
68-11)
Shahbaz Khan (India) beats Mark Hannah (New Zealand) :: 4-1 (72-20, 25-66,
78(62)-28, 65-19, 66-35)
Supoj Saenla (Thailand) beats Mohd. Awad (Egypt) :: 4-2 (47-71, 84(54)-14,
61-44, 41-76, 62-15, 71-08)
Habib Subah Habib (Bahrain) beats Pierre Jordan (South Africa) :: 4-2 (86-27,
80-17, 29-57, 62-29, 22-61, 63-13)
Supoj Saenla (Thailand) beats Habib Sabah Habib (Bahrain) :: 4-0 (93(57)-15,
56-32, 63-17, 91(56)-17)
Mohamed Awad (Egypt) beats Mark Hannah (New Zealand) :: 4-0 (59-14, 54-18,
98(98)-00, 55-47)Shahbaz Khan (India) beats Pierre jordaan (South Africa) ::
4-1 (89-15, 83-04, 34-73, 56-30, 58-47)
Group
C
Muhammed Asif (Pakistan)
beats Ahmed Aly (USA) :: 4-1 (36-59, 63-53, 62-49, 74-17, 83-16)
Yasin
Merchant (India)
beats Ammar Taqi (Kuwait) :: 4-1 (74-32, 69-07, 43-67, 71-28, 61-46)
Mario
Fernandez (Ireland)
beats Steve Mifsud (Australia) :: 4-0 (71-15, 65-39, 52-49, 65-43)
Yasin Merchant (India) beats Mario Fernandez (Ireland) :: 4-3 (115(82)-08,
39-63, 54-57, 11-71, 129(89)-05, 99(71)-32, 60-15)
Ahmed Aly (USA) beats Ammar Taqi (Kuwait) :: 4-2 (62-04, 66-46, 09-68, 01-92,
65-10, 74-34)
Mohd. Asif (Pakistan) beats Steve Mifsud (Australia) :: 4-2 (17-82, 62-47,
34-70, 55-47, 66-50, 66-54)
Yasin Merchant (India) beats Ahmed Aly (USA) :: 4-2 (70-62, 85-38, 47-58,
61-66, 74-72, 67-34)
Steve Mifsud (Australia) beats Ammar Taqi (Kuwait) :: 4-0 (77(71)-04, 67-23,
59-16, 72-35)
Mario Fernandez (Ireland) beats Muhammed Asif (Pakistan) :: 4-3 (64-30, 89-01,
57-68, 46-53, 80-35, 43-67, 86-44)
Group
D
James
Mifsud (Australia)
beats Alexander Gauss (Austria) :: 4-0 (76-22, 62-18, 75-18, 52-46)
Alex
Borg (Malta)
beats Manan Chandra (India) :: 4-2 (02-108(62), 10-56, 79-00, 72-24, 67-13,
82-14)
Faaris
Kahn (South Africa)
beats Mohamed Khaled Belaid (Libya) :: 4-1 (67-35, 80-55, 33-62, 51-38, 61-20)
Manan Chandra (India) beats Mohd. Khaled Belaid (Libya) :: 4-1 (74-15, 66-49,
63-34, 34-64, 75-09)
Alex Borg (Malta) beats James Mifsud (Australia) :: 4-2 (32-65(65), 61-34,
29-67, 61-21, 86(65)-35, 67-29)
Alex Borg (Malta) beats Mohamed Khaled Belaid (Libya) :: 4-0 (90-21, 66-27,
69-13, 75(55)-08)
Manan Chandra (India) beats Alexander Gauss (Austria) :: 4-0 (75-47, 58-19,
79-39, 82-12)
James Mifsud (Australia) beats Faaris Kahn (South Africa) :: 4-0 (51-30,
65-31, 50-38, 57-04)
Group
E
Anthony McGill (Scotland)
beats Brijesh Damani (India) :: 4-2 (34-50, 51-60, 60-40, 61-37, 74-32, 77-09)
Igor
Figueiredo (Brazil)
beats Leonard Shanahan (Ireland) :: 4-0 (76-09, 78-40, 72-02, 58-34)
Andreas
Ploner (Austria) beats Ahmed Saif (Qatar) :: 4-3 (28-55, 76(63)-16, 59-06,
15-66, 52-53, 64-49, 63-18)
Anthony McGill (Scotland) beats Igor Figueiredo (Brazil) :: 4-0 (70-23,
78(75)-00, 67-50, 82(72)-16)
Leonard Shanahan (Ireland) beats Andreas Ploner (Austria) :: 4-1 (37-49,
62-26, 57-12, 54-48, 75-52)
Ahmed Saif (Qatar) beats Brijesh Damani (India) :: 4-1 984-60, 69-41, 55-43,
15-60, 61-26)
Brijesh Damani (India) beats Leonard Shanahan (Ireland) :: 4-1 (73-31,
68(64)-09, 58-20, 35-56, 66-05)
Igor Figueiredo (Brazil) beats Andreas Ploner (Austria) :: 4-2 (74-25, 65-30,
38-54, 30-60, 53-02, 91-40)
Anthony McGill (Scotland) beats Ahmed Saif (Qatar) :: 4-2 (54-43, 79(53)-39,
95(95)-00, 31-70, 53-75, 63-51)
Igor Figueiredo (Brazil) beats Ahmed Saif (Qatar) :: 4-1 (43-75, 73-33, 72-01,
73-38, 75-04)
Brijesh Damani (India) beats Andreas (Ploner (Australia) :: 4-0 (57-26, 50-09,
65-24, 90(69)-08)
Anthony McGill (Scotland) beats Leonard Shanahan (Ireland) :: 4-1 (76-13,
86-33, 57-11, 32-61, 72-56)
Group
F
Nader
Khan Sultani (Afghanistan)
beats Rishabh Pandya (India) :: 4-2 (02-65, 18-100, 62-22, 70-28, 63-00,
64-28)
Fung
Kwok Wai (Hongkong) beats Greg Casey (Ireland) :: 4-2 (27-90(51), 77-38,
76-15, 51-20, 11-52, 77-25)
I.H.
Manudev (India)
beats Hesham Abdel Salam (Egypt) :: 4-2 (60-02, 39-65, 56-20, 42-73, 65-09,
58-13)
Greg Casey (Ireland) beats Hesham Abdel Salam (Egypt) :: 4-1 (53-18, 74-07,
58-26, 50-62, 66-14)
Fung Kwok Wai (Hong Kong) beats Rishabh Pandya (India) :: 4-0 (55-15, 57-38,
69-01, 73-29)
Nader Khan Sultani (Afghanistan) beats I.H. Manudev (India) :: 4-2 (47-68,
45-58, 64-20, 56-00, 81-18, 64-17)
Hesham Abdel Salam (Egypt) beats Rishabh Pandya :: 4-1 (23-78, 57-49, 59-28,
89-33, 65-54)
I.H.
Manudev (India) beats Greg Casey (Ireland) :: 4-0 (50-39, 75-10, 90-31, 66-17)
Fung Kowk Wai
(Hong Kong) beats Nader Khan Sultani (Afghanistan) :: 4-2 (50-66, 90-42,
64-43, 05-51, 78-16, 65-33)
Fung Kwok Wai (Hong Kong) beats Hesham Abdel Salam (Egypt) :: 4-0 (60-29,
75(53)-48, 92-10, 66-28)
I.H.
Manudev (India) beats Rishabh Pandya (India) :: 52-63, 62-35, 59-38, 72-39,
64-21)
Group
G
Susantha Welathanthrige (Sri Lanka)
beats Salah Amer Elsagezli (Libya) :: 4-0 (81-26, 44-43, 72-33, 59-48)
Mohd.
Al Joaker (UAE) beats Omar Alkojah (Syria) :: 4-0 (88-19, 53-44, 81-02, 65-59)
David
Craggs (England)
beats Sourav Kothari (India) :: 4-2 (33-67, 62-55, 88(81)-08, 47-60, 88-37,
63-12)
Mohd. Al Joaker (UAE) beats David Craggs (England) :: 4-1 (79-69, 64-10,
36-74, 78-26, 70-13)
Mohamed Al Joaker (UAE) beats Susantha Welathanthrige (Sri Lanka) :: 4-2
(66-45, 83(51)-39, 16-57, 00-60, 74-21, 71-05)
Sourav
Kothari (India) beats Salah Amer Elsagezli (Libya) :: 4-1 (97(53)-18, 36-61,
79(68)-15, 57-50, 57-12)
David Craggs
(England) beats Omar Alkojah (Syria) :: 4-3 (35-66, 69-48, 12-77, 67-70,
64-30, 103(56)-00, 73-31)
David Craggs (England) beats Salah Amer Elsagezli (Libya) :: 4-0 (81(81)-01,
77-18, 82(52)-04, 88(58)-13)
Mohamed Al Joaker (UAE) beats Sourav Kothari (India) :: 4-2 (62-12, 91(59)-13,
36-61, 88-00, 23-67)53), 68(73)-10)
Omar Alkojah (Syria) beats Susantha Welathanthrige (Sri Lanka) :: 4-1 (72-36,
62-17, 30-73, 69-07, 61-46)
Group
H
Faisal
Khan (India)
beats Vyacheslav Sorokin (Russia) :: 4-0 (73-54, 70-28, 65-02, 55-29)
Sascha
Lippe (Germany)
beats Lucky Vatnani (India) :: 4-1 (39-64, 72-26, 48-17, 75-51, 63-23)
Ang
Boon Chin (Singapore)
beats Mohd. Omar Ashiq (Bahrain) :: 4-2 (74-26, 56-68, 89(52)-00, 95(63)-09,
17-49, 93-00)
Ang
Boon Chin (Singapore) beats Lucky Vatnani (India) :: 4-2 (84-48, 47-42, 61-12,
33-77, 36-74, 65-30)
Mohammed Omar
Ashiq (Bahran) beats Vyacheslav Sorokin (Russia) :: 4-0 (56-10, 69-25, 72-15,
65-20)
Sascha Lippe
(Germany) beats Faisal Khan (India) :: 4-1 (55-36, 41-62, 79-027, 67(67)-13,
58-42)
Ang
Boon Chin (Singapore) beats Vyacheslav (Russia) :: 4-0 (71-07, 69-44, 64-17,
95(83)-11)
Lucky Vatnani (India) beats Faisal Khan (India) :: 4-2 (37-35, 63-56, 24-71,
10-76, 69-53, 55-41)
Group
J
Alok
Kumar (India)
beats Mekdad Murad Taqi (Kuwait) :: 4-0 (71-13, 65-02, 76-22, 86-48)
Ryan
Somaratna (Sri Lanka) beats Alain Vandersteen (Belgium) :: 4-2 (06-73, 68-32,
50-44, 68-22, 41-56, 70-29)
Chan Ka Kin
(Hong Kong) beats Anas Almarzouki (Syria) :: 4-1 (56-45, 81-35, 51-43, 17-53,
68-32)
Alok Kumar (India) beats Anas Almarzouki (Syria) :: 4-0 (75-00, 67-42, 56-18,
56-28)
Chan Ka Kin
(Hong Kong) beats Ryan Somaratna (Sri Lanka) :: 4-3 (52-72, 65-06, 74-21,
04-80, 07-72, 74-27, 60-47)
Alain
Vandersteen (Belgium) beats Mekdad Murad Taqi (Kuwait) :: 4-0 (84-35, 60-19,
69-07, 44-41)
Alok Kumar (India) beats Ryan Somaratna (Sri Lanka) :: 4-0 (52-40, 74-21,
81-13, 67-26)
Anas Almarzouki (Syria) beats Mekdad Murad Taki (Kuwait) :: 4-3 (35-63, 72-35,
29-63, 51-38, 33-61, 88-17, 57-37)
Group
K
Mario
Van Herk (Belgium)
beats R. Girish (India) :: 4-3 (45-52, 38-62, 68-60, 49-72, 75-32, 74-50,
64-55)
Mohd. Sajjad
(Pakistan) beats Farhan Mirza (Sweden) :: 4-0 (59-45, 63-05, 99(52)-15, 93-04)
Lai Chee Wei
(Malaysia) beats Juha Erkinmikko (Finland) :: 4-2 (96-02, 14-76 (51), 31-76,
55-33, 58-22, 79-35)
Muhammed Sajjad (Pakistan) beats
Mario Van Herk (Belgium) :: 4-2 (86(86)-28, 03-62, 66-21, 15-64, 52-50, 69-26)
Juha Erkinmikko (Finland) beats
Farhan Mirza (Sweden) :: 4-1 (76-45, 16-69, 63-41, 62-33, 38-32)
Lai Chee Wei (Malaysia) beats R.
Girish (India) :: 4-1 (63-51, 56-23, 60-32, 67-52, 94-01)
Abdul Hameed Kareem (UAE) beats R. Girish (India) :: 4-0 (67-56, 50-17, 79-09,
94(94)-00)
Lai
Chee Wei W/O Farhan Mirza (Sweden)
Juha Erkinmikko (Finland) beats Mario Van Herk (Belgium) :: 4-2 (83(73)-18,
72-52, 37-63, 46-61, 66-30, 68-46)
Group L
Alfie Burden (England) beats Tian
Pengfei (China) :: 4-3 (84(84)-53(53), 69-30, 72(60)-01, 51-76(76), 33-61,
41-69, 118(118)-00)
Rupesh Shah (India) beats Bernard
Ballestra (France) :: 4-1 (72-09, 34-81, 68-33, 74-09, 54-11)
Eriks Malderis (Canada) beats
Chih Hua Huang (Taipei) :: 4-2 (77-00, 78-66, 61-38, 40-61, 23-57, 56-22)
Rupesh Shah
(India) beats Eriks Malderis (Canada) :: 4-0 (68-39, 59-26, 57-25, 95(55)-20)
Tian Pengfei (China) beats Bernard Ballestra (France) :: 4-0 (115(90)-07,
75(67)-09, 79-09, 123(123)-00)
Alfie Burden
(England) beats Chih Hua Huang (Taipei) :: 4-2 (63-67, 66-29, 15-68,
76(56)-08, 65-43, 99(60)-12)
Tian Pengfei (China) beats Chih Hua Huang (Taipei) :: 4-0 (90(60)-08, 65-32,
50-37, 68-52)
Alfie Burden (England) beats Rupesh Shah (India) :: 4-0 (111(83)-00, 62-32,
71-09, 78-(66)-01)
Group M
Bobby Cruickshanks (Scotland)
beats Dhruv Sitwala (India) :: 4-1 (67-13, 49-14, 63-56, 51-65, 61-53)
Duncan Bezzina (Malta) beats
Joeri Reisig (Netherlands) :: 4-1 (65-09, 64-39, 77-16, 66-73, 59-17)
Yu Delu (China) beats Lim Chun
Kiat (Singapore) :: 4-1 (76(57)-23, 47-60, 81(56)-00, 124(102)-00, 118(64)-22)
Lim Chun Kiat (Singapore) beats Dhruv Sitwala (India) :: 4-0 (74-025, 48-09,
55-04, 70-50)
Bobby Cruickshanks (Scotland) beats Joeri Reisig (Netherlands) :: 4-0
(73(71)-06, 85-01, 94(55)-00, 82-04)
Duncan
Bezzina (Malta) beats Yu Delu (China) :: 4-1 (54-58, 72-48, 69-12, 56-17,
73(66)-13)
Duncan
Bezzina (Malta)
beats Dhruv Sitwala (India) :: 4-1 (112(73)-07, 87(81)-12, 38-69, 103(83)-00,
113(55,50)-01)
Yu
Delu (China) beats Joeri Reisig (Netherlands) :: 4-0 (62-39, 67-47, 69-07,
70(70)-00)
Lim
Chun Kiat (Singapore) beats Bobby Cruickshanks (Scotland) :: 4-1 (71-56,
18-72, 80-24, 67-33, 64-37)
Group N
Anthony Brabin (Cyprus0 beats
Takao Kurimoto (Japan) :: 76(74)-18, 48-25, 46-68, 82-05, 53-44)
Jean Pierre Auzias (France) W/O
Amir Sarkhosh (Iran) ::
Gavin Pantall (Wales) beats
Maurice Le Duc (Netherlands) :: 4-1 (71-17, 60-69, 86-16, 56-49, 69-61)
Anthony Brabin (Cyprus) beats Maurice Le Duc (Netherlands) :: 4-2 (60-44,
24-77, 60-46, 69-17, 43-58, 57-15)
Takao Kurimoto (Japan) beats Jean Pierre Auzias (France) :: 4-3 (81-18, 78-44,
51-07, 19-52, 32-69, 42-63, 63-20)
Anthony Brabin (Cyprus) beats Jean-Pierre Auzias (France) :: 4-1 (55-31,
68-17, 15-89(54), 81-09, 53-02)
Group P
Aditya Mehta (India) beats George
Louca (Cyprus) :: 4-0 (65-35, 67-17, 57-14, 46-09)
Thor Chuan Leong (Malaysia) beats
Balaji Reddy (India) :: 4-1 (79-13, 42-67, 65-42, 100-43, 61-49)
Yu Lun Wu (Taipei) beats Patrick
Einsle (Germany) :: 4-3 (43-64, 66-56, 60-53, 50-63, 32-66, 67-01, 83(56)-48)
Yu
Lun Wu (Taipei) beats George Louca (Cyprus) :: 4-1 (68-44, 76-08, 59-25,
43-71, 60-08)
Aditya Mehta (India) beats Thor Chuan Leong (Malaysia) :: 4-3 (11-95(51),
35-104(76), 60-43, 43-88, 90(90)-00, 67-31, 62-35)
Yu Lun
Wu (Taipei) beats Balaji Reddy (India) :: 4-1 (84-38, 96-17, 82-08, 28-62,
24-74)
Petrick Einsle (Germany)
beats Aditya Mehta (India) :: 4-0 (68-02, 98-05, 70-63, 67(52)-08)
Thor Chuan Leong (Malaysia) beats George Louca (Cyprus) :: 4-1 (70-27, 52-16,
53-13, 31-57, 57(53)-08)
Patrick Einsle (Germany)
beats George Louca (Cyprus) :: 4-0 (121(114)-00, 74-14, 74(55)-55, 65-02)
Aditya Mehta (India)
beats Balaji Reddy (India) :: 4-0 (85-59, 75-16, 80-14,
77(62)-37)
Yu
Lun Wu (Taipei) beats Thor Chuan Leong (Malaysia) :: 4-2 (56-46, 61-16,
07-102(77), 75-30, 64(56)-75(74)-70-24)
Group Q
Mohd. Shehab (UAE) beats Kamal
Chawla (India) :: 4-0 (94(70)-24, 91-54, 76(76)-38, 94(70)-13)
Ajeya prabhakar (USA) beats
Takafumi maeda (Japan) :: 11-55, 64-03, 69-28, 88-18, 70-25)
Suleman Salam (Egypt) W/O Najibullah Akbari (Afghanistan)
Kamal Chawla (India) beats Takafumi Maeda (Japan) :: 4-0 (66-33, 82(66)-07,
71-02, 75-35)
Mohd. Shehab (UAE) beats Suleman Salam (Egypt) :: 4-0 (69-24, 76-06, 60-21,
61-18)
Kamal Chawla (India) beats Ajeya Prabhakar (USA) :: 4-0 (94(56)-33, 76-21,
114(55,53)-10, 73-27)
Suleman Salam (Egypt) beats Takafumi Maeda (Japan) :: 4-0 (52-43, 46-28,
61-19, 63-34)
Kamal Chawla (India) beats Suleman Salam (Sweden) :: 4-2 (76-21, 57-46, 41-71,
00-68, 77-00, 118(94)-02)
Mohamed
Shehab (UAE) beats Ajeya Prabhakar (USA) :: 4-3 (64-38, 00-91, 31-63, 67-23,
120(109)-01, 37-59, 62-35)
Group R
Yuttapop Pakpoj (Thailand) beats M.S. Arun (India) :: 4-1 (75(58)-37, 77-16,
96-02, 49-66, 61-49)
Wael Talat (Egypt) beats Emir Yigit (Turkey) :: 4-0 (70-18, 71-11, 72-18,
90-01)
Lin
Tang Ho (Hong Kong) beats Emir Yigit (Turkey) :: 4-0 (61-35, 61-03, 68-41,
67-02)
Yuttapop Pakpoj (Thailand) beats Chris Maltby (New Zealand) :: 4-1 (82-42,
66-42, 87-00, 48-63, 65-33)
M.S. Arun (India) beats Wael Talaat (Egypt) 4-2 (67-56, 73-41, 82(53)-51,
33-69, 22-71, 65-30)
Chris Maltby
(New Zealand) beats M.S. Arun (India) :: 4-1 (80(17)-35, 51-30, 36-65, 70-27,
76(63)-08)
Yuttapop
Pakpoj (Thailand) beats Emir Yigit (Turkey) :: 4-0 (70-18, 57-17, 64-11,
59-46)
Chris Maltby (New Zealand) beats Emir Yigit (Turkey) :: 4-1 (66-19, 27-61,
78-32, 65-02, 60-09)
Lin
Tang Ho (Hong Kong) beats M.S. Arun (India) :: 4-2 (64-22, 65-53, 41-57,
108(52)-05, 67-77, 68-14)
Yuttapop Pakpoj (Thailand) beats Wael Talaat (Egypt) :: 70(52)-27, 88(68)-45,
134(118)-01, 63-25)
Masters
Group A
S.A. Saleem (India)
beats Prasanna Maddumage (Sri Lanka) :: 3-1 (73-01, 07-58, 62-20, 61-27)
Dene O’Kane (New Zealand)
beats B.V.S. Murthy (India) :: 3-0 (61-30, 63-29, 51-42)
Cheung Leung Sing (Hong
Kong) beats Petri Kopponen (Finland) :: 3-2 (71-18, 41-57, 45-46, 78-52,
84-33)
Dene O’Kane (New Zealand)
beats S.A. Saleem (India) :: 3-0 (80-06, 73-39, 27-16)
Prasanna Maddumage (Sri
Lanka) beats Petri Kopponen (Finland) :: 3-1 (74-12, 71-13, 42-62, 68-49)
Cheung Leung Sing (Hong
Kong) beats Prasanna Maddumage (Sri Lanka) :: 3-1 (64-51, 40-72, 56-17, 48-46)
Dene O’Kane (New Zealand)
beats Petri Kopponen (Finland) :: 3-2 (21-59, 56-34, 61-37, 52-64, 61-03)
B.V.S. Murthy (India)
beats S.A. Saleem (India) :: 3-2 (64-26, 59(53)-50, 40-70, 43-84, 67-26)
Dene O'Kane (New Zealand) beats Prasanna
Maddumage (Sri Lanka) :: 3-0 (68(51)-09, 96(67)-16, 70-17)
S.A. Saleem (India)
beats Petri Kopponen :: 3-1 (44-33, 13-64, 76-24, 72-15)
Dene O’Kane (New Zealand)
beats Cheung Leung Sing (Hong Kong) :: 3-0 (59-45, 57-24, 104(104)-00
BVS Murthy (India) beats
Prasanna Maddumage (Sri Lanka) :: 3-0 (64-52, 49-38, 68-15)
Group B
Geet Sethi (India)
beats Mostafa Aly (Egypt) :: 3-0 (75-20, 60-03, 70-18)
Simon Zammit (Malta)
beats Ayyoub Alsharrah (Kuwait) :: 3-0 964-20, 66-38, 74-08)
Clive Thomson (New Zealand)
beats Ayyoub Alsharrah (Kuwait) :: 3-2 (57-37, 37-61, 28-56, 64-59, 72-13)
Mostafa Aly (Egypt) beats
Abdul mohsen Khamis (Qatar) :: 3-2 (49-47, 62-11, 40-55, 53-67, 64-25)
Geet Sethi (India) beats
Simon Zammit (Malta) :: 3-2 (36-82, 69(69)-25, 65-33, 16-60, 59-30)
Clive Thomson (New
Zealand) beats Geet Sethi (India) :: 3-2 (50-42, 53-48, 31-65, 13-84, 89-06)
Abdul Mohsen Khamis
(Qatar) beats Ayyoub Alsharrah (Kuwait) :: 3-1 (63-19, 75-39, 28-43, 59-23)
Simon Zammit (Malta)
beats Mostafa Aly (Egypt) :: 3-1 (94(70)-07, 30-66, 58-13, 89(69)-06)
Geet Sethi (India) beats
Abdul Mosen Khamis (Qatar) :: 3-0 (71-21, 78-21, 77-36)
Clive Thomson (New Zealand)
beats Mostafa Aly (Egypt) :: 3-0 (58-44, 64-28, 43-34)
Simon Zammit (Malta)
beats Abdul Mohsen Khamis (Qatar) :: 3-0 (78-32, 76(59)-15, 71-23)
Geet Sethi (India) beats
Ayyoub Alsharrah (Kuwait) :: 3-1 (15-71, 68-29, 43-41, 83-07)
Group C
Paul Thomerson (Australia)
beats Syed Habib (India) :: 3-0 (72-42, 78-14, 52-25)
Darren Morgan (Wales)
beats Ali Jaafar (France) :: 3-0 (65-39, 65-07, 73-09)
Hitesh Narain (South Africa)
beats naoki Matsuzaki (Japan) :: 3-0 (59-17, 53-11, 55-41)
Abdul Mohsen Khamis (Qatar)
beats Clive Thomson (New Zealand) :: 3-1 (24-52, 53-30, 64-30, 60-28)
Hitesh Naran (South Africa)
beats Paul Thomerson (Australia) :: 3-2 (49-43, 53-58, 59-44, 32-75, 47-18)
Darren morgan (Wales)
beats Naoki Matsuzaki (Japan) :: 3-0 (103(103)-04, 93-16, 72-22)
Ali Jaafer (France) beats
Syed Habib (India) :: 3-0 (51-27, 67-10, 67-11)
Hitesh Naran (South
Africa) beats Ali Jaafar (France) :: 3-2 961-32, 67-08, 39-73, 53-57, 75-08)
Paul Thomerson
(Australia) beats Naoki Matsuzaki (Japan) :: 3-0 (61-54, 56-04, 87-17)
Darren Morgan (Wales)
beats Syed Habib (India) :: 3-0 (93-09, 54-46, 107(58)-01)
Hitesh Naran (South
Africa) beats Syed Habib (India) :: 3-0 (59-47, 57-43, 75-19)
Darren Morgan (Wales) beats Paul Thomerson
(Australia) :: 3-0 (63-15, 73-09, 110(52)-09
Darren Morgan (Wales)
beats Hitesh Naran (South Africa) :: 3-1 (63-54, 09-75(58), 89(58)-15, 70-44)
Syed Habib (India)
beats Naoki Matsuzaki (Japan) :: 3-0 (55-02, 80-45, 70-38)
Group D
Venkatesham (India)
beats Kamraj (India) :: 3-2 (83-07, 16-54, 63-53, 28-36, 63-24)
Andrey Vill (Russia)
beats Arvind Savur (India) :: 3-1 (65-25, 44-70, 59-14, 45-33)
Noppadon Noppachorn (Thailand)
beats Frank Schroder (Germany) :: 3-0 (60-48, 75-11, 66-27)
Kamaraj (India) beats Frank
Schroder (Germany) :: 3-1 (56-30, 04-69, 54-47, 65-16)
Venkatesham (India)
beats Andrey Vill (Russia) :: 3-1 (60-35, 30-39, 54-25, 59-38)
Noppadon Noppachorn (Thailand)
beats Arvind Savur (India) :: 3-1 (29-63, 78-24, 63-32, 68-25)
Frank Galanos (Germany)
beats Andrey Vill (Russia) :: 3-0 (70-4,5 57-13, 49-22)
K. Venkatesham (India)
beats Arvind Savur (India) :: 3-2 (53-60, 64-19, 67-26, 02-68, 47-36)
Noppadon Noppachorn
(Thailand) beats Kamaraj H. (India) :: 3-0 (68-36, 71-25, 119(83)-14)
Noppadon Noppachorn
(Thailand) beats Venkatesham (India) :: 3-0 (95(73)-00, 67(43)-18, 66-45)
Noppadon Noppachorn
(Thailand) beats Andrey Vill (Russia) :: 3-0 (88-10, 67-13, 72-26)
Group E
Joe Delaney (Ireland)
beats Momen Elansary (Egypt) :: 3-1 (58-33, 61-45, 43-48, 46-31)
K. Ranjan (India)
beats Bambos Kouzis (Cyprus) :: 3-1 (44-48, 56-43, 71-17, 54-24)
Chuchart T. (Thailand)
beats Prabhakaran (India) :: 3-0 998-09, 83-30, 76-10)
Chuchart Trairattanapradit
(Thailand) beats Joe Delaney (Ireland) :: 3-0 (66-31, 63-15, 56-44)
K. Ranjan (India)
beats Prabhakaran (India) :: 3-1 (60-46, 71-44, 19-53, 70-29)
Bambos Kouzis (Cyprus)
beats Momen Elansary (Egypt) :: 3-1 (46-45, 49-27, 43-57, 52-30)
Prabhakaran (India) beats
Bambos (Kouzis (Cyprus) :: 46-33, 60-20, 39-53, 48-33)
K. Ranjan (India) beats
Joe Delaney (Ireland) :: 3-2 (43-62, 69-46, 74-55, 35-70, 57-34)
Chuchart
Trairattanapradit (Thailand) beats Momen (Elansary (Egypt) :: 3-0 (64-29,
80-06, 70-19)
Chuchart Trairattanapradit (Thailand) beats
Bambos Kouzis (Cyprus) :: 3-0 (68(59)-09, 104(78)-06, 104(104)-23)
Group F
Devendra Joshi (India)
beats Costas Konnaris (Cyprus) :: 3-2 (60-22, 46-72, 97-16, 35-75, 59-21)
Glen Wilkinson (Australia)
beats Brendan Thomas (Ireland) :: 3-1 (78-51, 07-55, 71-23, 88-29)
Costas Konnaris (Cyprus)
beats Satoshi Namamura (Japan) :: 3-1 (69-33, 88-09, 57-66, 67-36)
Glen Wilkinson (Australia)
beats Devendra Joshi (India) :: 3-0 (63-58, 67-22, 65-34)
Brendan Thomas (Ireland)
beats Thomas Williams (Canada) :: 3-0 (84(53)-20, 117(57)-01, 73-49)
Brendan Thomas (Ireland)
beats Satoshi Nakamura (Japan) :: 3-0 (60-09, 74-22, 60-23)
Glen Wilkinson
(Australia) beats Costas Konnaris (Cyprus) :: 3-0 (103(83)-22, 56-09, 62-32)
Devendra Joshi (India)
beats Thomas Williams (Canada) :: 3-0 (74-58, 74-50, 65-13)
Devendra Joshi (India) beats Satoshi
Nakamura (Japan) :: 3-0 (71-11, 67-56, 67-20)
Group G
Ng Yam Shui (Hong Kong)
beats Crawford Mitchell (Scotland) :: 3-1 (50-59, 53-38, 73-39, 64-37)
Ron Jones (Wales)
beats Jeff Szafransky (USA) :: 3-1 (71-23, 64-29, 46-49, 90-00)
Mark Rowing (England) beats Henry Killian
(New Zealand) :: 3-0 (55-40, 58-12, 77-41)
Ron Jones (Wales)
beats Ng Yam Shui (Hong Kong) :: 3-0 (66-51, 57-49, 80-00)
Mark Rowing (England)
beats Jeff Szafransky (USA) :: 3-1 (30-56, 73-01, 65-19, 71-28)
Henry Killian (new
Zealand) beats Craford Mitchell (Scotland) :: 3-0 (70-35, 69-34, 63-52)
Ng Yam Shui (Hong Kong)
beats Henryu Killian (New Zealand) :: 3-2 (56-35, 09-63, 31-81, 78-01, 61-30)
Mark Rowing (England)
beats Ron Jones (Wales) :: 3-1 (66-21, 31-47, 74-21, 68-26)
Jeff Szafransky (USA)
beats Crawford Mitchell (Scotland) :: 3-0 (87-50, 68-23, 63-24)
Group H
Stevie Baillie (Scotland)
beats Nadeem Ahmed (India) :: 3-0 (70-24, 91-37, 68-20)
Munier Cassim (South Africa)
beats Emmanuel Jeandidier (France) :: 3-0 (46-37, 62-47, 52-07)
Jyri Virtanen (Finland)
beats Nadeem Ahmed (India) :: 3-2 (58-60, 55-43, 51-60, 98-60, 87-08)
Stevie Baillie (Scotland)
beats Emmanuel Jeandidier (France) :: 3-1 (56-24, 61-48, 24-62, 78-01)
Ahmad Altarkait (Kuwait)
beats Munier Cassim (South Africa) :: 3-2 (32-66, 48-74, 105(62), 55-19,
60-20)
Jyri Virtanen (Finland) beats Munier Cassim (South Africa) :: 3-2 (68-62,
23-58, 18-67, 80-39, 76-48)
Nadeem Ahmed (India) beats Emmanuel Jeandidier (France) :: 3-0 (59-18, 60-18,
60-48)
Stevie Baillie (Scotland) beats Ahmad Altarkait (Kuwait) :: 3-2 (15-86(75),
66-17, 67-11, 43-66, 72-45)
Ladies
Group A
Santhinee Jaisuekul (Thai) beats Suniti Damani (India) :: 3-0 (54-38,
65-18, 60-30)
Chitra
Magimairaj (India)
beats jaique IP (Hongkong) :: 3-1 (28-55,
62-42, 70-51, 57-26)
Kathy
Parashis (Australia)
beats Nahla Sunni (Bahrain) :: 3-2 (35-59, 49-33, 31-45, 65-23, 81-41)
Jaique Ip (Hong Kong) beats Nahla Sunni (Bahrain) :: 3-0 (75-17, 62-12, 71-32)
Jaique IP (Hong Kong) beats Suniti Damani (India) :: 3-0 (65-34, 80-37,
85(35)-11)
Santhinee Jaisuekul (Thailand) beats Nahla Sunni (Bahrain) :: 3-0 (67-34,
59-23, 66-28)
Chitra Magimairaj (India) beats Kathy Parashis (Australia) :: 3-2 (41-50,
68-24, 41-31, 46-56, 72-01)
Suniti
Damani (India)
beats Nahla Sunni (Bahrain) :: 3-0 (70-15, 45-43, 62-36)\
Santhinee jaisuekul (Thailand)
beats Chitra Magimairaj (India) :: 3-1 (36-55, 52-27, 59-39, 61-21)
Jaique
IP (Hong Kong) beats Kathy Parashis (Australia) :: 3-0 (58-54, 52-29, 71-04)
Jaique
IP (Hong Kong) beats Santhinee Jaisuekul (Thailand) :: 3-2 (54(33)-59(40),
80(33)-00, 46-40, 51-64), fell sick and conceded)
Kathy Parashis (Australia) beats Suniti Damani (India) :: 3-2 (42-45, 57-64,
54-42, 61-10, 59-25)
Group
B
Kathy
Howden (Australia)
beats Neeta Sanghvi (India) :: 3-0 (38-37,
51-40, 53-40)
Nicha
Pathom Eakmongkhon (Thailand) beats Claudia Weber (Switzerland) :: 3-0 (79-19,
66-28, 60-55)
Vidya
Pillai (India)
beats So Man Yan (Hong Kong) :: 3-1 (67-26, 12-48, 60-51, 61-45)
Vidya Pillai (India) beats Claudia Weber (Switzerland) :: 3-0 (63-12, 72-10,
98-25)
Nicha Pathom Eakmongkhon (Thailand) beats Kathy Howden (Australia) :: 3-0
(51-12, 59-33, 53-27)
Vidya Pillai (India) beats Nicha Pathom Eakmongkhon (Thailand) :: 3-1 (22-76,
51-32, 84-14, 57-50)
Neeta Sanghvi (India) beats Claudia Weber (Switzerland) :: 3-1 (38-34, 52-14,
48-73, 88-33)
Kathy Howden (Australia) beats So Man Yan (Hong Kong) :: 3-1 (54-51, 29-57,
46-26, 58-31)
So Man
Yan (Hong Kong) beats Nicha Pathom-Eakmongkhon (Thailand) :: 3-0 (63-41,
54-27, 56-23)
Kathy Howden (Australia) beats Claudia Weber (Switzerland) :: 3-2 (55-27,
30-62, 51-45, 59-62, 49-20)
Vidya Pillai
(India) beats Neeta Sanghvi (India) :: 3-0 (
Vidya Pillai (India) beats Kathy Howden (Australia) :: 3-0 (50-45, 64-16,
63-33)
Group
C
Margaret Gorski (Australia)
beats Jeanne Young (South Africa) :: 3-0 (67-20,
69-34, 52-01)
Yu
Ching Ching (Hongkong) beats Meenal thakur (India) :: 3-1 (48-26,
22-51, 54-12, 49-27)
Neena
Praveen W/O Nada Abdullah (Syria)
Margaret Gorski (Australia)
beats Jeanne Young (South Africa) :: 3-0 (67-20,
69-34, 52-06)
Yu
Ching Ching (Hong Kong) beats Jeanne Young (South Africa) :: 3-0 (48-24,
70-20, 42-32)
Neena Praveen (India) beats Meenal Thakur (India) :: 3-1 (47-60, 53-15, 61-36,
50-21)
Meenal Thakur (India) beats Margaret Gorski (Australia) :: 3-1 (44-56, 55-21
65-33, 51-02)
Yu
Ching Ching (Hong Kong) beats Neena Praveen (India) :: 3-1 (57-27, 54-12,
34-46, 44-17)
Neena Praveen (India) beats Jeanne Young (South Africa) :: 3-0 (61-18, 63-09,
55-09)
Yu
Ching Ching (Hong Kong) beats Margaret Gorski (Australia) :: 3-1 (67-34,
49-61, 50-38, 61-14)
Meenal
Thakur (India)
beats Jeanne Young (South Africa) :: 3-0 (62-23, 48-25, 62-21)
Nicha Pathom Eakmongkhon (Thailand) beats Neeta Sanghvi :: 3-0 (57-41, 86-25,
53-17)
Group
D
Ramona
Belmonte (New Zealand)
beats Delphine Morel (France) :: 3-0 (59-19,
65-05, 58-07)
Bi-Zhuqing
(China)
beats NgOn Yee (Hongkong) :: 3-0 (63-26,
58-08, 70-19)
Anuja
Chandra (India)
beats Shirley Smith (Australia) :: 3-2 (40-60, 44-75, 42-31, 60-17, 75-32)
Ramona Belmont (New Zealand) beats Ng On Yee (Hong Kong) :: 3-2 (31-60, 62-27,
09-105(77), 59-09, 67-17)
Shirley Smith (Australia) beats Delphine Morel (France) :: 3-0 (55-18, 78-50,
36-07)
Anuja Chandra (India) beats Bi Zhuqing (China) :: 3-0 (59-49, 79-47, 63-57)
Anuja Chandra (India) beats Delphine Morel (France) :: 3-0 (61-03, 72-11,
55-41)
Ng
On Yee (Hong Kong) beats Shirley Smith (Australia) :: 3-2 (41-52, 112-10,
63-32, 41-54, 68-12)
Ramona Belmont(New Zealand) beats Bi Zhuqing (China) :: 3-0 (64(40)-08, 75-03,
76-47)
Bi
Zhuqing (China) beats Delphine Morel (France) :: 3-0 (43-17, 81(65)-01, 53-23)
Bi
Zhuqing (China)
beats Shirley Smith (Australia) :: 3-1 (58-60, 66-32, 49-13, 53-25)
Ng
On Yee (Hong Kong) beats Delphine Morel (France) :: 3-0 (67-18, 67-27, 63-17)
|